Msze św. w niedziele:
10.00 – Suma Parafialna;

Msze św. w dni powszednie

26 września 2015

Mamy nowego Biskupa!

ks. Zbigniew Zieliński

W sobotę, 26 września 2015 r., Ojciec Święty Franciszek podniósł Księdza Prałata dr. Zbigniewa Zielińskiego do godności biskupiej. Dzielę się tą radością z całym prezbiterium Archidiecezji Gdańskiej i wiernymi.
O godz. 12.00 w Auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie odczytany został komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce następującej treści:

Ojciec Święty Franciszek

mianował ks. prał. Zbigniewa Zielińskiego, proboszcza bazyliki mariackiej w Gdańsku, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Medeli.

Warszawa, 26 września 2015 r.

+ Celestino Migliore
                                                                                                                              Nuncjusz Apostolski

Biskup Nominat udaje się na rekolekcje przed przyjęciem sakry biskupiej. O jej dacie powiadomimy odrębnym komunikatem.
Wszystkich kapłanów diecezjalnych i zakonnych, osoby życia konsekrowanego oraz wiernych proszę o modlitwę w intencji Księdza Biskupa Nominata.

+ Sławoj Leszek Głódź
                                                                                                                             Metropolita Gdański

Ksiądz Prałat dr Zbigniew Zieliński, syn Ruperta i Teresy, urodził się 14 stycznia 1965 r. w Gdańsku. Sakrament chrztu przyjął w Parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Technikum Budowy Okrętów „Conradinum” w Gdańsku. Po maturze, w 1985 r. rozpoczął sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. 18 maja 1991 r. przyjął święcenia kapłańskie w bazylice Mariackiej w Gdańsku z rąk Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Pracował jako wikariusz w Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku (1991-1999) i w Parafii Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku (1999-2000). 9 czerwca 2000 r. otrzymał nominację na Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Został włączony do Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej i został Członkiem Komisji Głównej III Synodu Gdańskiego (2001). Po uzyskaniu licencjatu z katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczął pracę jako wykładowca teologii pastoralnej w Gdańskim Seminarium Duchownym (2002).

15 lipca 2004 r. został mianowany proboszczem Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Sopocie, a w roku 2007 Dziekanem Dekanatu Sopot. Równocześnie należał do Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Gdańskiej. W 2004 roku obronił na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych pracę doktorską pt. „Przekaz wartości religijnych w zreformowanej polskiej szkole publicznej po 1990 r.”, napisaną pod kierunkiem ks. prof., dr hab. Henryka Skorowskiego. W 2005 r. otrzymał godność Kanonika Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej.

8 grudnia 2007 r. został mianowany Proboszczem Parafii katedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie i Dziekanem Dekanatu Gdańsk-Oliwa. Podejmował też różne zadania jako Duszpasterz Archidiecezjalnej Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” i Duszpasterz Pracowników Gospodarki Leśnej oraz Diecezjalny Duszpasterz Myśliwych. W dowód zasług otrzymał od papieża Benedykta XVI godność Kapelana Jego Świątobliwości (2007).

27 października 2014 r. został mianowany Proboszczem Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku.

W dniu 26 września 2015 r. Ojciec Święty Franciszek mianował księdza prałata dr. Zbigniewa Zielińskiego biskupem pomocniczym Archidiecezji Gdańskiej.

ks. Piotr

Jubileusz księdza Jana