Parafia NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej

Msze Święte w niedziele i święta: 
 8.00

10.00 (suma parafialna)

11.00 (dodatkowa - w czasie pandemii)

12.00 (z udziałem dzieci)

18.30

Msze Święte w tygodniu
 7.30

18.00

Sprawy biurowe można załatwić bezpośrednio po każdej Mszy św. zarówno w niedziele jak i w dni powszednie.

Adres:
Marynarki Polskiej 148
80-865 Gdańsk - Zielony Trójkąt
tel. 58 344 72 68

e-mail:

Numer konta:
18 1160 2202 0000 0000 5069 8306

18 lutego 2017

5 lat Ucha Igielnego

W ostatni czwartek Wspólnota Młodzieżowa "Ucho igielne" działająca przy naszej parafii obchodziła uroczyście swoje 5. urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy oprawę muzyczną liturgii Mszy Św. o godz. 18:00, nie zabrakło również cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu, bowiem to naszemu Mistrzowi - Jezusowi Chrystusowi należą się największe podziękowania za minione 5 lat. Następnie, podczas spotkania w salce mieliśmy okazję skosztować tortu, a także powspominać wspólnie spędzone chwile m.in. oglądając zdjęcia z wyjazdów czy biorąc udział w zabawnym teście wiedzy o historii Wspólnoty. W tym miejscu chcemy więc przypomnieć krótko tę właśnie historię.

Nasze pierwsze kroki stawialiśmy z ks. Zbigniewem Wądrzykiem. To ksiądz Zbyszek zaraził nas – młodych głębokim życiem wewnętrznym, radością serca oraz pokazał, jak wielką wartość ma moc modlitwy. Po odejściu naszego pierwszego duszpasterza, z równie wielkim zapałem i energią do Bożych działań prowadzi nas ks. Piotr Przyborek. Ale po kolei: pierwsze spotkanie odbyło się w piątek 17 lutego 2012 r. Spośród obecnych członków były na nim obecne 3 osoby. Jednak na kolejnym spotkaniu pojawiła się tylko jedna. Niektórzy sądzili, że taka Wspólnota nie ma sensu, że to się nie przyjmie w naszej parafii. Ale nasz pasterz miał ogromną wiarę i nie pomylił się. Stopniowo dołączały kolejne osoby, jedne przychodziły, inne szukały nowych dróg. Dziś nasze grono nie jest może duże, ale zgrane. W końcu wiele razem przeszliśmy. Mam tu na myśli wspólne wyjazdy: w góry polskie, słowackie (i czeskie!) latem i zimą, do Wieżycy, na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na spotkanie młodych Taizé w Rydze czy na Jasną Górę. Spędzaliśmy też razem imprezy sylwestrowe i Ostatki, wystawialiśmy przedstawienia i przygotowywaliśmy rekolekcje, piekliśmy pierniczki i uczestniczyliśmy razem w wielu wydarzeniach na terenie naszej diecezji (takich jak wieczory uwielbienia, "Holy Wins", Forum "Młodzi i Miłość", festyn "Katolicy na ulicy" czy Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Św.). Przede wszystkim jednak formowaliśmy się stale na naszych cotygodniowych spotkaniach, w każdy czwartek po Mszy Św. wieczornej. Rozpoczynaliśmy Adoracją i Nieszporami, przyzywaliśmy obecności Ducha Świętego, rozważaliśmy Słowo Boże lub ważne tematy z zakresu naszej wiary, a przy tym uwielbialiśmy Boga naszymi słowami i pieśniami przy akompaniamencie gitary. To wszystko napisane jest w czasie przeszłym, jak przystało na podsumowanie minionego okresu. Ale mamy nadzieję i gorąco wierzymy w to, że to wszystko będziemy czynić razem nadal, a być może za natchnieniem Ducha Świętego uda nam się podjąć nowe działania - po to, aby stawać się jak najlepszymi uczniami Jezusa Chrystusa w tym świecie. Prosimy o modlitwę w naszej intencji, aby to dzieło zapoczątkowane 5 lat temu przetrwało.

Najlepiej modlić się za nas za przyczyną naszego Patrona - św. Filipa Nereusza. Ten Boży sługa skupiał wokół siebie osoby pragnące rozwijać swoje życie religijne. Wyróżniała go hojność serca. Opiekował się chorymi w szpitalach, pomagał ubogim oraz szczególną troską otaczał młodzież, dla której organizował tzw. oratoria. Jego charytatywnej i religijnej działalności towarzyszyło wezwanie św. Pawła „Radujcie się zawsze w Panu! (Flp 4, 4). Ten radosny święty stał się więc dla nas drogowskazem.

Na koniec jeszcze coś, co może nurtować Czytelnika - dlaczego "Ucho igielne"? Niech pozostanie naszą tajemnicą jakie były losy tej nazwy. Ostatecznie jednak w piękny sposób wpisuje się ona w nasze dążenia. W Ewangelii bowiem, we fragmencie w którym pada określenie "ucho igielne" znajduje się także pełne nadziei zdanie: Któż więc może się zbawić? (…) U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe” (Mk 10, 26-27).

Jesteśmy otwarci także na nowe osoby, które chciałyby z nami wzrastać - od 16 roku życia, poprzez licealistów i studentów, aż po wiek, w którym kończy się bycie młodzieżą ;). Zapraszamy!

Damian Zelewski


Zdjęcia

Seruszka naszych dzieci dla chorych

Wieczór Chwały w styczniu

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
37 0.056859016418457