11.00 (dodatkowa - w czasie pandemii)

24 stycznia 2021

Światło Słowa

Kluczem do dzisiejszej liturgii słowa jest „nawrócenie”. Dziesiątki rekolekcji, setki kazań, niezliczone ilości osobistego wkładu i... nawrócenie jest nadal konieczne dla każdego z nas.

Dzisiejsze słowo najpierw pokazuje nam Jonasza, proroka, którego spotykamy właśnie w procesie jego nawrócenia. Po pierwszym poleceniu Boga, którego nie usłuchał, przydarzyło mu się przeżycie sztormu, otarcie się o śmierć i dość tajemnicze przebywanie we wnętrznościach ryby, aż trzy dni. Tam właśnie spotkał Boga, do którego modlił się i został ocalony. Właściwie wszelkie okoliczności, jakie przyszły na proroka, były w ręku Bożej Opatrzności.

Ostatecznie Jonasz słyszy po raz drugi polecenie Pana, te samo, co poprzednio, ale tym razem reaguje według woli Bożej. Dalsze losy tego proroka pokażą, iż ciągle będzie miał powody do nawrócenia.

Metanoia, bo tak brzmi słowo, które zostało przetłumaczone jako „nawrócenie”, oznacza zmianę sposobu myślenia, aby zmienić sposób działania. To radykalne oddanie się woli Bożej poprzez uznanie, że On ma rację, a ja mam być posłuszny, choćbym nie rozumiał tego, do czego mnie wzywa.

Dlatego psalmista prosi Boga o odsłonięcie mu Jego tajemnic, o poznanie Pańskich dróg, aby mógł iść bezpiecznie i pewnie. Tak, prosić możemy, ale Bóg wie czy i ile ze swojego planu należy nam odsłonić.

Pierwotny Kościół miał dobrą motywację do nawracania się. Dosłownie odczytywali wypowiedzi Jezusa, dotyczące końca świata: „nie minie to pokolenie, aż się wszystko stanie” oraz „niektórzy z was nie umrą, dopóki nie zobaczą Syna Człowieczego w swej chwale”. Zatem życie nastawiało się na perspektywę rychłego końca tego świata. Optyka zmieniała się w miarę upływu dekad.

Święty Paweł przypomina jednak, aby zważać na „krótki już czas” i żeby nie zwlekać z nawróceniem. Jezus może przyjść dosłownie w każdej chwili – i ta prawda się nie przedawniła. Apostoł pisze o zmianie życia, nawet o to żeby się nie troszczyć o teraźniejszość zakorzeniając się w świecie, zadomawiając się. Nie jest przeciwny zawieraniu małżeństw, ale sugeruje duchowe spojrzenie na własne życie i zatroszczenie się w pierwszej kolejności o wieczność.

Ewangelia właściwie, co do doniosłości, stoi na pierwszym miejscu. Oto sam Jezus wzywa do nawrócenia. Ogłasza bliskość królestwa Bożego, do którego wejść można przez zżycie się z Ewangelią. Przypomina to wołanie Jonasza do potrzebującej nawrócenia Niniwy. Chrystus kiedyś wyrzuci Żydom, że Niniwici usłuchali kiedyś Jonasza, a teraz, kiedy jest przed nimi ktoś większy niż Jonasz, nie chcą słuchać i nie chcą się nawracać.

Pan powołuje także Apostołów, aby pomagali Mu w nawoływaniu ludzi do tej wewnętrznej przemiany. Przy okazji tej misji, uczniowie Jezusa nauczą się ewangelizacji, co przyda im się w początkach Kościoła.

Również do nas dzisiaj Kościół kieruje to wezwanie do zmiany myślenia, aby zmienić działanie. Rzetelne i uczciwe podejście do zagadnienia będzie miało zbawienne skutki dla naszego osobistego uświęcenia. Co, bowiem, zdążymy uczynić za życia, współpracując z łaską Bożą, tego po śmierci nie będziemy musieli odpokutowywać. Motywacją jest niebo i wieczne szczęście. Uwierzmy, że Ewangelia jest prawdziwa, a Jezusowi naprawdę zależy na naszym zbawieniu.

ks. Krystian Wilczyński

Medugorje