Msze Święte w niedziele:

7.30 i 18.00

26 stycznia 2020

Światło Słowa

Na liturgię Słowa można spojrzeć warstwowo, opierając się na sensach biblijnych (czytanie tego samego tekstu pod innym kątem). Orygenes porówna taką lekturę do obierania orzecha: należy pozbyć się łupiny i wewnętrznej osłony owocu, ażeby dostać się do miąższu, który odżywia. Podobnie historie biblijne mają pokazać głębszy, duchowy sens relacji Boga do człowieka, karmiący i odżywiający naszego ducha.
Pierwszą warstwą tekstu jest warstwa historyczna. Mamy w niej do czynienia z proroctwem Izajasza, wypowiedzianym ok. VII-VI wieku przed Chrystusem. Mówi o konkretnym miejscu; o narodzie pogrążonym w ciemnościach, mającym dostąpić oświecenia; o wyzwoleniu z powodu pewnego wydarzenia, powodującego radość w nich wszystkich. Wiadomo, że chodzi o Izrael, o północne jego części, oddalone duchowo od wiernej Bogu Judei. Dzisiejsza Ewangelia przytacza te słowa i odnosi je do Jezusa.
Drugą warstwą jest sens duchowy. Patrzymy na fakty historyczne przez pryzmat rzeczywistości Bożej. Omawiane proroctwo, nieco tajemnicze, zostało odczytane w świetle Chrystusa. Zapisał je Ewangelista Mateusz, który praktycznie powtórzył słowa z Izajasza. Zaraz po tym wspomina, że Jezus rozprzestrzenia swoją działalność ewangelizacyjną, podobnie jak zapalone światło ogarnia ziemię. Tę misję Zbawiciel zaczął poprzez głoszenie nawrócenia i zbieranie sobie głosicieli, którzy mieli pójść za Nim.
W warstwie trzeciej – moralnej, można zobaczyć jak postępować w oparciu o wydarzenia opisane w podanych tekstach. Widzimy uczniów, którzy jasnością słowa Jezusa zostają wydobyci z ciemności swojego oczekiwania. Ten blask ich przyciąga, oświeca i powołuje. Wybierają służbę światłości, którą zostali napełnieni. Wzorując się na nich, także i my powinniśmy iść za Słowem Życia. Dlatego czytamy, rozważamy i próbujemy wdrażać to, co mówi do nas Pismo Święte.
Kolejną jest warstwa eklezjalna (budująca Kościół – Ekklesia). U Izajasza widzimy lud pogrążony w ciemnościach grzechu, nie mogący się z nich wydobyć. Ci ludzie mogą tylko usłyszeć opowieści o świetle, będąc przyzwyczajonymi do życia w ciemnościach. W tej sytuacji potrzeba, aby przyszła światłość i ich oświeciła. W ten sposób staną się wspólnotą Ludu Bożego, oświeconego i oczyszczonego łaską Zbawiciela. W istocie, Kościół ciągle potrzebuje miłosiernego wydobywania ze swych ciemności, ze swoich pogańskich, północnych ziem. To wydobycie poprowadzi ich do pełnych wiary ziem południa, które jest symbolem zbawienia przychodzącego wraz ze Wschodzącym Słońcem.
Po eklezjalnej następuje warstwa sakramentalna. Rozpoznajemy w tym miłosiernym i oczyszczającym działaniu Boga chrzest oraz pokutę i pojednanie. Bóg w swoim Synu schodzi do człowieka i przywraca mu życie w świetle.
Potem odczytujemy warstwę eschatologiczną (o tym co w czasach ostatecznych, co po śmierci). Lud oczyszczony i oświecony dostępuje radości życia w królestwie Bożym. Tę reakcję dzieci Bożych widać u Izajasza, ale także w Ewangelii: Jezus powołuje Apostołów, aby byli z Nim i aby do Niego prowadzili innych ludzi. Ostatecznie to właśnie Kościół prowadzi do radości oświeconych. Cofanie skutków grzechu (cierpienia, chorób, smutku, umierania) jest oznaką już obecnego w nas królestwa Bożego.

Rozważajmy osobiście to, co mówi nam dziś Słowo.

ks. Krystian Wilczyński

Sadzenie żonkili w ramach akcji "Pola nadziei"

Nowi ceremoniarze