Msze św. w niedziele:
10.00 – Suma Parafialna;

Msze św. w dni powszednie
17.00 - od pon. do pt, w soboty o 18.00

e-mail: jkuch@poczta.onet.pl

9 grudnia 2018

Światło Słowa

Niedziela, 9 grudnia

Adwentowe Słowo Boże kierowane jest do nas najczęściej w formie proroctw. Ci, którzy nie wiedzą jak je czytać, przyjmą je jedynie za poetyckie obrazy, które nie skupiają zbytniej uwagi. Natomiast umiejący je czytać, znajdą tam dowód na prawdziwość Objawienia Bożego.
Można spytać: Co jest kluczem rozumienia Pisma Świętego? Na tak postawione pytanie sercach wierzących zrodzi się słuszna korekta: kluczem nie jest „co”, ale „kto” - Jezus Chrystus. On jest sensem i zrozumieniem Starego i Nowego Testamentu.
Kiedy próbujemy zgłębić dzisiejsze Izajaszowe zapowiedzi przyszłych rzeczy, stajemy przed drzwiami, w których dziurka od klucza ma kształt Zbawiciela. Oto Jeruzalem jest Kościołem – wspólnotą Ludu Bożego, która jak oblubienica czeka na swojego Oblubieńca. Chce się Mu przypodobać, dlatego wkłada szatę godową i jest przed Nim wspaniała. Staje jako oczyszczona z wszelkiej grzeszności, mająca godność Księcia Pokoju. Do niej wchodzą wszystkie jej dzieci: uratowani, zbawieni, idący od wschodu wraz z Chrystusem – Wschodzącym Słońcem. Ich drogi są wyrównane, bo Pan podniósł doliny ich grzechu, i obniżył góry ich pychy.
Proroctwa starotestamentowe wyjaśniały się stopniowo, błyszcząc coraz intensywniejszym światłem Chrystusa. Podobnie jak niebo o świcie staje się coraz jaśniejsze, aby przyjąć wreszcie pełnię światła dnia; tak prawda proroctw stawała się coraz jaśniejsza od proroków, aż po światło Chrystusa. Wyjątkowym prorokiem był Jan Chrzciciel, równający ścieżki Panu, którego sam widział i słuchał. Jan własnym świadectwem zachęcał ludzi do przygotowania dróg swojego życia na przyjście Zbawiciela.
Dziś syn Zachariasza ciągle wzywa nas do nawrócenia i dawania osobistego świadectwa zażyłości z Chrystusem. To świadectwo właśnie zachęca innych do wejścia w relację z Jezusem, naszym Zbawicielem.
Pomyślmy jak, komu i przez co możemy dawać świadectwo naszej wiary: raz będą to słowa, innym razem uczynki. Bądźmy jak prorocy, żyjący ze względu na Pana. Niech każdy nasz „dzień opowiada następnym dniom” o wielkich dziełach Bożych.

ks. Krystian Wilczyński

"Caritas w akcji"