Msze św. w niedziele:
10.00 – Suma Parafialna;

Msze św. w dni powszednie

e-mail: jkuch@poczta.onet.pl

18 lutego 2018

Światło Słowa

18 lutego 2018 r.

Rozpoczął się okres Wielkiego Postu. Bogu dzięki za Jego miłosierdzie! „Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia” (por. 2 Kor 6,3). Ważne jest właściwe postawienie pierwszego kroku na drodze nawrócenia.
Często Wielki Post jest nieprawidłowo przeżywany, bo źle orientujemy się względem Boga. Myślimy, że naszymi modlitwami, postami, umartwieniami i pokutami spodobamy się Mu i że przekonamy Go o naszej pobożności. W skrajnych przypadkach uważa się nawet, że swoimi wysiłkami czynimy Jezusowy krzyż lżejszym – że my Jego zbawiamy. Tymczasem Bóg sam wychodzi do nas i zawiera z nami swoje przymierze. Kiedyś z Noem, a dziś Nowe i wieczne przez Krew Jezusa. Jak więc właściwie odnaleźć się w Wielkim Poście? Jak się z-orientować ?
Oriens znaczy „wschód”, a Wschód to Chrystus – Słońce nie znające zachodu. Kluczową postawą jest świadomość, że Jezus umiera za mnie, że to ja potrzebuję zbawienia, że gdyby nie było grzechu na ziemi, nasz Pan nie musiałby tak cierpieć. Jezus przychodzi z darem wolności od grzechu, czyli zbawienia, a przyjmą go tylko ci, którzy wiedzą, że go potrzebują.
Dziś św. Piotr zaznacza, że Nowe Przymierze jest zawarte przez Krew Jezusa, a my mamy w nim udział poprzez chrzest. Wody potopu zatopiły grzech, ale uratowały „osiem sprawiedliwych osób” (por. 1P 3,20). Wody chrztu zatapiają twój grzech, ale ratują twoje życie. Drewniana arka jest ratunkiem. Zapowiada drewniany krzyż, na którym zawisło zbawienie świata.
Każdy z nas bardzo się stara o lepsze życie. Wielu z nas czyni postępy w życiu duchowym. Jednak nikt z nas nie jest wolny od grzechu i słabości. Dlatego jest nad czym pracować. Pomyśl i spytaj Boga co możesz teraz zmienić. On pokaże. Uczyni to w zwykłym rachunku sumienia. Bo Bóg nie oskarża nas grzechem, ale przekonuje nas o naszych grzechach (por. J 16,8nn). Oskarżanie to robota diabła (por. Ap 12,10), który rzuca grzechem w twarz człowieka i śmieje się, że kolejny raz sobie nie poradził. Bóg, jeśli daje poznać grzech, to tylko dlatego, że jest on teraz możliwy do poprawy. Inaczej Bóg byłby okrutny i cyniczny.
Módlmy się o ducha pokuty dla siebie. Obyśmy potrafili dobrze przygotować się na Zmartwychwstanie Pańskie, przez nawrócenie i wiarę w Ewangelię. Naśladujmy Chrystusa, bowiem tylko mając udział w Jego śmierci, będziemy mieli udział w Jego zmartwychwstaniu.
Niech prawda o grzechu nas nie paraliżuje, ale niech motywuje do jeszcze większej poprawy. Każdy krok w stronę Boga jest krokiem ku świętości.

Ten czas przeżyjmy w skupieniu,
Krótsze niech będą rozmowy,
Skromniejsze nasze posiłki,
Więcej czuwania nad sobą.

(Liturgia Godzin)

ks. Krystian Wilczyński