Msze św. w niedziele:
10.00 – Suma Parafialna;

Msze św. w dni powszednie

e-mail: jkuch@poczta.onet.pl

22 kwietnia 2018

Światło Słowa

Niedziela Dobrego Pasterza

IV Niedziela Wielkanocna jest zwana Niedzielą Dobrego Pasterza. Jest to dzień szczególnej modlitwy za pasterzy Kościoła i za tych, którzy się do tego zadania przygotowują. Jednakże słowo Boże skierowane jest do każdego wiernego.
Tej niedzieli Duch Święty zwraca nam uwagę na naszą chrześcijańską tożsamość. Piotr Apostoł napełniony Duchem Świętym przypomina nam o najwyższym imieniu Jezus, w którym jedynie jest nasze zbawienie – nasz ratunek i wolność. Przyjmując CHRZEST stajemy się CHRZEŚCIJANAMI, a więc zrośnięci CHRYSTUSEM, który jest doskonałym obrazem Ojca (por. Kol 1,15). To powód do naszej największej radości.
Mamy być zawsze świadomi tej godności dzieci Bożych. O tym przypomina św. Jan: Ojciec, który kocha Syna miłością jedyną w swoim rodzaju, zupełnie inną niż nasza ludzka miłość – doskonałą, pełną, boską – przez to, że jesteśmy CHRZEŚCIJANAMI (gr. christianoi) uważa nas w Chrystusie za swoje przybrane dzieci (por. Ef 1,4n) i chce kochać nas tak samo, jak kocha Jezusa. To zupełnie nieprawdopodobne i nie do pojęcia! A na dodatek, żeby jeszcze tego było za mało, św. Jan dodaje, że dziećmi Bożymi jesteśmy teraz, ale będziemy kimś „więcej”, kiedy staniemy się do Niego podobni (w pewnym sensie tacy jak On). Tę prawdę opisał św. Paweł: „Czyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów?” (1 Kor 6,3). Któż może sądzić jeśli nie sam Bóg? Czy mamy mieć władzę boską?... Tak! Aż do tego stopnia. Skoro jesteśmy prawdziwie dziećmi Bożymi (książętami i księżniczkami Króla Niebios), to z całą władzą „rodziny Królewskiej” będziemy  wykonywać Boże dzieła nad poddanymi Królowi stworzeniami. Człowiek uwielbiony w chwale Nieba będzie sądził aniołów. Tego właśnie argumentu, u samego początku dziejów, nie chciał przyjąć szatan i upadłe anioły.
Na tej drodze ku chwale nie jesteśmy sami. Idzie przed nami Jezus – Dobry Pasterz. Prowadzi nas w Kościele, żebyśmy nie popadli w pychę. Pamiętajmy, „jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana” (2 Kor 5,6). Chwała nieba będzie dopiero w niebie, ale jej przedsmak mamy już tu na ziemi w Eucharystii.

ks. Krystian Wilczyński

Misterium