25 października 2020

Światło Słowa na niedzielę

Dziś słowo Boże sięga samego sedna przesłania Ewangelii. Jezus wskazuje na najważniejsze i pierwsze przykazanie – przykazanie miłości.
Bóg jest miłością i pragnie, żebyśmy byli na Jego obraz i podobieństwo. Chce, żebyśmy byli swoistymi iskrami, które pochodzą z rozpalonego ognia miłości Bożej. Każda iskra jest nośnikiem energii będącej w stanie zapalać wielki ogień. W ten sposób miłość się rozprzestrzenia po całym świecie. Będziesz miłował Pana, swego Boga, całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem – to znaczy: masz stać się taki jak On; zaś Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego – znaczy: miłością, z której jesteś stworzony, masz rozpalać swoich bliźnich.
Bogu chodzi tylko i wyłącznie o przepływ Jego życiodajnej miłości. Poznajmy dziś swoją godność w tym, że Bóg zaprasza do tego przepływu właśnie nas. Wiedząc, że nie wszystko wiemy; wiedząc, że nie czujemy się na siłach; wiedząc, że jesteśmy tylko ludźmi; i... i... i... On to wszystko wie. I pomimo tego nas wybiera.
Św. Paweł dziękuje tesaloniczanom, że przyjęli głoszoną Ewangelię z radością Ducha Świętego. Tak samo Bóg dziękuje tym, którzy przyjmują Jego słowa i Jego radość, i którzy przez to należą do Niego.
Nie bójmy się iść z tą radością do bliźnich. W ten sposób będziemy pomocnikami przepływu Bożej miłości. Podobnie, jak naczynie nie jest najważniejsze, kiedy pragniemy orzeźwiającego napoju, tak samo nie chodzi tu o nas, ale o napój Bożej miłości, który mają z nas pić inni. Nie zatrzymujmy miłości na sobie, ale wylewajmy ją na drugich. Wtedy Pan będzie dolewał do naszych serc następne ilości tego Bożego napoju. Wystarczy go dla tamtych, wystarczy także dla każdego z nas.

ks. Krystian Wilczyński

Medugorje