11.00 (dodatkowa - w czasie pandemii)

3 listopada 2020

Odpust zupełny

Odpust to nie tylko święto parafialne, ale przede wszystkim wielka łaska Boża. Jest to darowanie człowiekowi wobec Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w Sakramencie Pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie - uniknie kar czyśćcowych. Kto ofiaruje odpust zupełny za zmarłych - ratuje dusze z czyśćca. Sprawa jest więc bardzo poważna i nie każdy może go uzyskać, lecz ten kto spełni przewidziane warunki. Oczywiście nie można do tych spraw podchodzić magicznie, to nie działa automatycznie, to jest rzeczywistość duchowa. Nasze praktyki religijne mają wartość, o tyle o ile są podejmowane z wiarą, miłością oraz czystą intencją.

WARUNKI WYMAGANE DO UZYSKANIA ODPUSTU ZUPEŁNEGO

I. Godne przyjęcie Ciała Pańskiego - tzn. po dobrze odprawionej Spowiedzi świętej. Po jednej Spowiedzi świętej można przyjmować wielokrotnie Ciało Pańskie, np. codziennie przez cały miesiąc.

II. Wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego - tzn. trzeba wykluczyć na przyszłość dobrowolne i świadome powtarzanie grzechów ciężkich i lekkich, tzn. nie wolno u siebie tolerować złych przyzwyczajeń lub dobrowolnie trwać w jakimkolwiek nałogu. Brak takiej wolności - wyklucza możliwość uzyskania odpustu zupełnego, jest to więc świadoma decyzja woli.

III. Wypełnienie określonej czynności - tych czynności wyznaczył Kościół wiele i są one związane z różnymi okazjami. Niektóre z tych czynności można wypełnić codziennie według własnego wyboru, a mianowicie: 1) czytanie przez pół godziny dowolnego fragmentu Pisma Świętego; 2) odmówienie jednej części Różańca świętego wspólnie z kimś w dowolnym miejscu lub samemu, ale wówczas tylko w kościele lub w kaplicy; 3) adoracja Najświętszego Sakramentu przez pół godziny w kościele lub w kaplicy, nawet gdy Pan Jezus nie jest wystawiony w monstrancji; 4) odprawienie Drogi Krzyżowej w kościele. Inne czynności to odwiedzenie świątyni obchodzącej odpust, odmówienie Koronki do bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem, a także nawiedzenie cmentarza – w dniach 1-8 listopada.

IV. Modlitwa Wierzę w Boga,  a także dowolna modlitwa w intencjach, w których modli się Ojciec Święty.

Odpust zupełny jest jednym z największych darów, miłosierdzia Bożego, który człowiek może uzyskać, codziennie i ofiarować za zmarłych. Zyskiwanie więc odpustów zupełnych jest wyjątkowo zbawienną praktyką, ale trzeba zawsze pamiętać, że pierwszorzędnymi środkami uświęcenia są Sakramenty święte. Odpust zupełny bowiem można uzyskać tylko po właściwym przyjęciu Sakramentów świętych, tzn. po dobrze odprawionej Spowiedzi świętej i po godnym przyjęciu Ciała Pańskiego. Wierni przyjmując Sakramenty święte, nie zawsze rezygnują na przyszłość z dobrowolnych grzechów lekkich, a nawet ciężkich. Skutkiem takiego niewłaściwego nastawienia występują u bardzo wielu katolików ciężkie nałogi i złe przyzwyczajenia, dlatego papież Paweł VI przestrzega w swoim nauczaniu: „Odpustów nie można uzyskać bez szczerej wewnętrznej przemiany”.

(na podstawie: Odpust zupełny o. Bonifacy Knapik OFM)

Z powodu pandemii Stolica Apostolska rozszerzyła czas zyskiwania odpustów dla zmarłych na cały listopad. A więc te 8 odpustów oktawy uroczystości Wszystkich Świętych, związanych z nawiedzeniem cmentarza, możemy uzyskać w dowolne dni listopada.

ks. Proboszcz

Medugorje