Parafia NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej

Msze Święte w niedziele i święta: 
 8.00

10.00 (suma parafialna)

12.00 (z udziałem dzieci)

18.30

Msze Święte w tygodniu
 7.30

18.00

Sprawy biurowe można załatwić bezpośrednio po każdej Mszy św. zarówno w niedziele jak i w dni powszednie.

Adres:
Marynarki Polskiej 148
80-865 Gdańsk - Zielony Trójkąt
tel. 58 344 72 68

e-mail:

Numer konta:
18 1160 2202 0000 0000 5069 8306

2 stycznia 2021

List świąteczno - kolędowy ks. Jana do Parafian

Siostry i Bracia,

  To już szóste Boże Narodzenie, które spędzamy razem jako wspólnota wiary, która razem podąża drogami do zbawienia, ja jako Wasz duszpasterz i Wy, tworzący tę wspólnotę, jakże wielu od momentu jej powstania w 1994 roku. Za nami trudny rok, naznaczony niemalże od początku pandemią; rok, w którym również nasze przeżywanie relacji z Panem Bogiem zostało wystawione na próbę z powodu różnych ograniczeń sanitarnych, ale też z powodu troski o życie i zdrowie. Niedzielna Msza Święta stała się nagle niemożliwa do przeżywania na żywo, we wspólnocie. Pozostało nam uczestniczenie w Niej poprzez media. Jakże utrudnione, i często niemożliwe, stało się organizowanie życia duszpasterskiego w parafii czy Wasze zaangażowanie w różne grupy czy wspólnoty. Z wielką radością dzwoniłem do Was, szczególnie do tych, których dłuższy czas nie widziałem, a miałem numer telefonu, by zapytać, co słychać, jak sobie radzicie, czy czegoś nie potrzeba. Bardzo serdecznie Wam dziękuję za ofiarność na rzecz parafii, za wszystkie datki, dzięki którym parafia może funkcjonować. Mimo pandemii udało się zorganizować dwa wyjazdy pielgrzymkowe, w których uczestniczyło prawie 100 parafian. Latem byliśmy w Beskidzie Niskim, a w październiku nawiedziliśmy Medugorje. Dużym sukcesem, dzięki zaangażowaniu kilku osób, było wydanie książki, która podsumowuje 25 lat historii naszej parafii. Niech ta niezwykła pamiątka dociera do wszystkich, którzy współtworzyli kiedyś i dzisiaj naszą wspólnotę. Ważnym wydarzeniem było pożegnanie ks. Piotra, który był z nami 6 lat. Jednocześnie serdecznie przywitaliśmy ks. Błażeja, którego przełożeni kościelni skierowali do naszej parafii.

      Od początku pandemii dokładaliśmy Mszy Świętych w niedzielę, abyście mogli bezpiecznie w nich uczestniczyć. Również od listopada mamy dodatkową Eucharystię o godz. 11.00. Tak będzie w nadchodzące dni świąteczne aż do odwołania. Będziemy mieli również dwie Pasterki: dodatkową o godz. 22.00 oraz tradycyjną o północy.

      W ubiegłorocznym liście poruszyłem temat wizyty duszpasterskiej – czym jest i jak powinna przebiegać. Jak już informowaliśmy w tym roku nie będzie Kolędy w tradycyjnej formie. Ale chcielibyśmy zaprosić Was, podając program w zbliżony sposób jak w poprzednich latach, do przyjścia w wyznaczony dzień na Mszę Świętą wieczorną, w czasie której pomodlimy się razem z Wami prosząc o błogosławieństwo i potrzebne łaski na kolejny rok. Będzie również możliwość zabrania wody święconej oraz otrzymacie wydrukowany obrzęd modlitwy rodzinnej w domu wraz z poświęceniem mieszkania. Niech takie przeżycie zastąpi nam wizytę kapłana w domu.

       Trudno mówić o jakichś planach duszpasterskich na kolejny rok. Nie odbędzie się koncert kolęd planowany na styczeń, a co dalej, to zobaczymy, jak rozwijać się będzie sytuacja z pandemią.

      Rok 2021 został ogłoszony przez Watykan Rokiem Św. Józefa  z okazji 150 rocznicy ogłoszenia Go Patronem Kościoła Powszechnego. Z tej okazji ojciec święty Franciszek opublikował 8 grudnia list apostolski „Patris Corde”(Ojcowskim Sercem). Chciałbym zaproponować Wam w tym roku po Mszach Świętych, zamiennie z modlitwą do Św. Michała Archanioła, modlitwę do Św. Józefa, którą papież zakończył swój list.

       Niech te Święta, jakże inne od poprzednich, wlewają nadzieję  w Wasze serca, że Panu Bogu, Matce Najświętszej i Świętemu Józefowi warto powierzać wszystkie sprawy, również te najtrudniejsze, w życiu osobistym, rodzinnym, we wspólnocie Kościoła czy narodowej.  Obfitej Bożej łaski w 2021 roku i radości z jej przyjmowania.

 

Boże Narodzenie 2020                                                                                                       Ks. Jan Kucharski

ks. Proboszcz


Zdjęcia

I Komunia - grupa 2

Szlak św. Jakuba 2 etap Żukowo - Kartuzy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
37 0.062066078186035