Parafia NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej

Msze Święte w niedziele i święta: 
 8.00

10.00 (suma parafialna)

12.00 (z udziałem dzieci)

18.30

Msze Święte w tygodniu
 7.30

18.00

Sprawy biurowe można załatwić bezpośrednio po każdej Mszy św. zarówno w niedziele jak i w dni powszednie.

Adres:
Marynarki Polskiej 148
80-865 Gdańsk - Zielony Trójkąt
tel. 58 344 72 68

e-mail:

Numer konta:
18 1160 2202 0000 0000 5069 8306

5 lutego 2022

Synod na Zielonce cz. 1

W naszej parafii odbyły się trzy spotkania synodalne, co stanowi dobrą okazję, aby podzielić się z osobami, które nie miały możliwości w nich uczestniczyć, jak to wszystko wygląda i jakie tematy poruszamy podczas czwartkowych wieczorów. Na początku trzeba uczciwie przyznać, że gdy papież Franciszek ogłosił „synod o synodalności”, to pewnie dla wielu z nas owe hasło było nowe i brzmiało nie do końca zrozumiale. Docierały do nas słowa między innymi takie, że „właśnie tej drogi, synodalności, Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia”, że „w procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz wsłuchanie się w Ducha”, „i że nie jest serią spotkań, ale wysiłkiem otwierającym nas na nieustanne nawracanie serca”. Jednak to, że coś wydaje się tematem trudnym i niejasnym, nie musi wcale oznaczać, że nie nie warto się tego podejmować, wręcz przeciwnie, można spróbować się z tym wszystkim oswoić, poszukać informacji i trochę o tym poczytać. Takim tropem poszliśmy także w naszej parafii.
Na pierwszym, listopadowym spotkaniu, które miało charakter informacyjny, zapoznaliśmy się z definicją słowa „synod” i poznaliśmy krótką historię takich wydarzeń w Kościele. Próbowaliśmy zmierzyć się z tym synodalnym wyzwaniem, w czym miała nam pomóc lektura fragmentu Pisma Świętego i modlitwa w intencji synodu. Otrzymaliśmy dostęp do kilku źródeł i materiałów pomocniczych (umieścimy je także na naszej stronie internetowej), dzięki którym mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej. Po zapoznaniu się z nimi, na spokojnie, w swoich domach, doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie, a nawet nie chcemy, odpowiadać na wszystkie synodalne pytania. Uznaliśmy, że nie będziemy pochylać się nad całościową sytuacją Kościoła, a wybierzemy tylko te zagadnienia, które mogą być nam najbliższe i mogą dotyczyć naszej parafii. Chcieliśmy również, żeby wszystko nie miało skomplikowanego schematu, a było przystępne dla wszystkich oraz, co istotne, kończyło się o przyzwoitej porze. ;) Ustaliliśmy w związku z tym, że każde kolejne spotkanie, mające jeden motyw przewodni, będzie trwało maksymalnie półtorej godziny, to znaczy od 19:00 do 20:30. Rozpocznie się ono modlitwą do Ducha Świętego i modlitwą za Synod, a zakończy kapłańskim błogosławieństwem i odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Postanowiliśmy również, że rozmowę poprzedzi wysłuchanie fragmentu Pisma Świętego. Doszliśmy także do wniosku, że podczas takich spotkań ważne jest, aby jego uczestnicy czuli się swobodnie i spędzili czas w miłej atmosferze. Dlatego zgłosili się ochotnicy, którzy będą dbali o przygotowanie salki parafialnej, zaparzenie kawy i herbaty oraz, żeby na każdym stoliku znalazło się coś słodkiego. ;)
Podczas drugiego spotkania, które odbyło się 9 grudnia, zaproponowaliśmy, żeby zacząć od tematu związanego z doświadczeniem Kościoła jako wspólnoty. Doszliśmy do wniosku, żeby zacząć zachęcać innych do bycia częścią naszej parafii, uczęszczania na spotkania różnych grup, powinniśmy najpierw zacząć od siebie i zastanowić się, jak wygląda moje zaangażowanie w życie lokalnego Kościoła. Próbowaliśmy na początku pomyśleć o tym, co jest dobre i piękne w naszej parafii, bo przecież dużo prościej jest dostrzegać to, czego nie ma, marzyć jak powinno być i porównywać się z innymi. Staraliśmy się także wczuć się w rolę osób, do których można byłoby dotrzeć z Dobrą Nowiną. Rozmawialiśmy o tym, jak my, będąc na ich miejscu, chcielibyśmy być ewangelizowani, jakie argumenty mogłyby do nas dotrzeć i co zrobić, aby kogoś zachęcić, a nie zniechęcić. W to wszystko wplataliśmy synodalne pytania, a mianowicie: „Kim są ci, którzy w naszym Kościele lokalnym „podążają razem”? Kiedy mówimy „nasz Kościół”, kto do niego należy? Jakie osoby lub grupy, na terenie naszego osiedla, są pozostawione na marginesie?” Wszyscy przecież wiemy, jak potrzebni są inni ludzie, którzy czasem popchną do zrobienia czegoś dobrego, a przypominał nam o tym wysłuchany na początku fragment z Ewangelii Jana o uzdrowieniu chromego człowieka nad sadzawką (J 5,1-9) i te dające do myślenia słowa: „Panie, nie mam człowieka...”
Trzecie spotkanie odbyło się niespełna miesiąc temu, to znaczy 13 stycznia. Mieliśmy wtedy wszyscy już za sobą Święta Bożego Narodzenia, przywitanie Nowego Roku, a w naszej diecezji zakończyliśmy nowennę w intencji rodzin. Ten ostatni fakt zachęcił nas do tego, aby kolejne spotkanie synodalne poświęcić właśnie temu tematowi, a dokładniej „jak ewangelizować w rodzinie i przez rodzinę”. Rozpoczęliśmy, tak jak ostatnio, od modlitwy i wysłuchania fragmentu z Pisma Świętego, tym razem pochodzącego z Listu do Kolosan (Kol 3,12-17) o znoszeniu jedni drugich, wybaczaniu sobie nawzajem i naśladowaniu w tym wszystkim Pana Jezusa. Później zastanawialiśmy się nad rodzinnymi relacjami i jakie miejsce zajmuje w nich wiara, jak to wyglądało kiedyś i jak to jest z tym dzisiaj. Sporo czasu poświęciliśmy też roli młodzieży i jej obecności w Kościele. Nasz temat przewodni niespodziewanie zachęcił do poruszenia kolejnego zagadnienia synodalnego związanego z szeroko pojętą umiejętnością słuchania (nie tylko w kontekście rodzin). Pomogły nam w tym pytania pomocnicze takie jak: „W jaki sposób wysłuchiwani są świeccy, zwłaszcza młodzi ludzie, kobiety? Jaką przestrzeń ma głos tych, którzy czują się odrzuceni i wykluczeni? Czy potrafimy zidentyfikować uprzedzenia i stereotypy, które utrudniają nam słuchanie? W jaki sposób wsłuchujemy się w społeczny i kulturowy kontekst, w jakim żyjemy?”.
To tyle wspomnień. ;) Na kolejne spotkanie synodalne zapraszamy w czwartek, 10 lutego o godzinie 19:00 do dużej sali w domu parafialnym. Każdy jest nam potrzebny i mile widziany. Na naszych spotkaniach można wspólnie porozmawiać o parafii, podzielić się swoimi wątpliwościami czy refleksjami dotyczącymi Kościoła. Można też z nami po prostu posiedzieć i wypić razem kawę. Nie trzeba się niczego obawiać, nikt nikogo nie zmusza do mówienia i nie ocenia.
Czekamy na Ciebie! Do zobaczenia ;)


Zdjęcia

Boże Ciało 2022

Odpust w naszej parafii

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
38 0.056328058242798