21 maja 2022

Synod na Zielonce cz. 2

W czwartek, 12 maja, w domu parafialnym odbyło się siódme, czyli ostatnie, spotkanie synodalne. O pierwszych trzech pisaliśmy już wcześniej, a teraz nadszedł czas, żeby podsumować cztery pozostałe. Te również przebiegały według podobnego schematu, to znaczy rozpoczynaliśmy je modlitwą do Ducha Świętego, do której dodaliśmy również, zgodnie z sugestią jednego z uczestników, modlitwę do Ducha Świętego odmawianą od dzieciństwa przez Jana Pawła II. Później odczytywaliśmy modlitwę za synod i słuchaliśmy fragmentu z Pisma Świętego. Po tym wszystkim przechodziliśmy do tematu spotkania, odpowiedzi na pytania synodalne i dyskusji. Całość kończyliśmy modlitwą uwielbienia i dziękczynienia, odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem.

W lutym odczytaliśmy i podsumowaliśmy ankiety, w których prosiliśmy o odpowiedzi na następujące pytania: Jakie działania podejmowane w parafii uważasz za właściwe? Czego Ci brakuje w naszej parafii? Co byś zmienił/a?, Co przyciąga Cię do Kościoła, a co od niego oddala? Jak, Twoim zdaniem, zachęcić innych do włączenia się we wspólnotę Kościoła i jak nie utracić tych, którzy już do niego należą? Twoje osobiste refleksje odnośnie do naszej parafii/ wspólnoty Kościoła/osób świeckich i duchownych itd.

Marcowe spotkanie poświęciliśmy Kościołowi, o jakim marzymy, a kwietniowe: Kościołowi, który boli. Tę tematykę zapożyczyliśmy od dwóch innych grup synodalnych. Podczas tych spotkań wysłuchaliśmy fragmentów z Nowego Testamentu. Pierwszy pochodził z Dziejów Apostolskich (Dz 2,42-47) i dotyczył życia pierwszych chrześcijan, natomiast drugim była przypowieść o chwaście z Ewangelii św. Mateusza (Mt 13,24-30; 36-43). Odpowiadaliśmy na pytania pomocnicze wprowadzające do dyskusji na te oficjalne, synodalne. Dotyczyły one zabierania głosu i kwestii dialogu, czyli między innymi: (W jaki sposób krzewimy wolny styl komunikacji wewnątrz wspólnoty bez dwulicowości? W jaki sposób są rozwiązywane różnice poglądów, konflikty i trudności? Kiedy i jak udaje nam się powiedzieć co jest dla nas ważne? Jakie są miejsca i sposoby dialogu w obrębie naszego Kościoła lokalnego?).

W maju podsumowaliśmy wszystkie sześć spotkań i przygotowaliśmy syntezę, czyli protokół zawierający nasze odpowiedzi na pytania synodalne, na które udało nam się odpowiedzieć. Nie zabrakło wspólnej modlitwy i wysłuchania fragmentu z Pisma Świętego. Tym razem pochodził on z Pierwszego Listu do Tesaloniczan (1 Tes 5,12-22). Usłyszeliśmy między innymi takie słowa: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”. Na koniec nadszedł czas na podziękowania.

Dziękujemy także i tutaj wszystkim Uczestnikom za obecność na spotkaniach synodalnych, za wspólną modlitwę, za uczenie się słuchania siebie nawzajem, za odwagę w odpowiadaniu na pytania i dyskusje na trudne tematy, za rodzinną atmosferę, za przygotowaną salkę i stoliki udekorowane kwiatami i świeczkami, za herbatę i ciastka, za pisane protokoły ze wszystkich spotkań, dzięki którym nic nie umknęło, i za kiełkujący pomysł spotkań posynodalnych. Mamy nadzieję, że te siedem to dopiero początek...

Bądź Panie uwielbiony za wszystko!

Pielgrzymka do Rzymu

Bp Piotr Przyborek u nas