Parafia NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej

Msze Święte w niedziele i święta: 
 8.00

10.00 (suma parafialna)

12.00 (z udziałem dzieci)

18.30

Msze Święte w tygodniu
 7.30

18.00

Sprawy biurowe można załatwić bezpośrednio po każdej Mszy św. zarówno w niedziele jak i w dni powszednie.

Adres:
Marynarki Polskiej 148
80-865 Gdańsk - Zielony Trójkąt
tel. 58 344 72 68

e-mail:

Numer konta:
18 1160 2202 0000 0000 5069 8306

21 maja 2022

Synod na Zielonce cz. 2

 

W czwartek, 12 maja, w domu parafialnym odbyło się siódme, czyli ostatnie, spotkanie synodalne. O pierwszych trzech pisaliśmy już wcześniej, a teraz nadszedł czas, żeby podsumować cztery pozostałe. Te również przebiegały według podobnego schematu, to znaczy rozpoczynaliśmy je modlitwą do Ducha Świętego, do której dodaliśmy również, zgodnie z sugestią jednego z uczestników, modlitwę do Ducha Świętego odmawianą od dzieciństwa przez Jana Pawła II. Później odczytywaliśmy modlitwę za synod i słuchaliśmy fragmentu z Pisma Świętego. Po tym wszystkim przechodziliśmy do tematu spotkania, odpowiedzi na pytania synodalne i dyskusji. Całość kończyliśmy modlitwą uwielbienia i dziękczynienia, odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem.

W lutym odczytaliśmy i podsumowaliśmy ankiety, w których prosiliśmy o odpowiedzi na następujące pytania: Jakie działania podejmowane w parafii uważasz za właściwe? Czego Ci brakuje w naszej parafii? Co byś zmienił/a?, Co przyciąga Cię do Kościoła, a co od niego oddala? Jak, Twoim zdaniem, zachęcić innych do włączenia się we wspólnotę Kościoła i jak nie utracić tych, którzy już do niego należą? Twoje osobiste refleksje odnośnie do naszej parafii/ wspólnoty Kościoła/osób świeckich i duchownych itd.

Marcowe spotkanie poświęciliśmy Kościołowi, o jakim marzymy, a kwietniowe: Kościołowi, który boli. Tę tematykę zapożyczyliśmy od dwóch innych grup synodalnych. Podczas tych spotkań wysłuchaliśmy fragmentów z Nowego Testamentu. Pierwszy pochodził z Dziejów Apostolskich (Dz 2,42-47) i dotyczył życia pierwszych chrześcijan, natomiast drugim była przypowieść o chwaście z Ewangelii św. Mateusza (Mt 13,24-30; 36-43). Odpowiadaliśmy na pytania pomocnicze wprowadzające do dyskusji na te oficjalne, synodalne. Dotyczyły one zabierania głosu i kwestii dialogu, czyli między innymi: (W jaki sposób krzewimy wolny styl komunikacji wewnątrz wspólnoty bez dwulicowości? W jaki sposób są rozwiązywane różnice poglądów, konflikty i trudności? Kiedy i jak udaje nam się powiedzieć co jest dla nas ważne? Jakie są miejsca i sposoby dialogu w obrębie naszego Kościoła lokalnego?).

W maju podsumowaliśmy wszystkie sześć spotkań i przygotowaliśmy syntezę, czyli protokół zawierający nasze odpowiedzi na pytania synodalne, na które udało nam się odpowiedzieć. Nie zabrakło wspólnej modlitwy i wysłuchania fragmentu z Pisma Świętego. Tym razem pochodził on z Pierwszego Listu do Tesaloniczan (1 Tes 5,12-22). Usłyszeliśmy między innymi takie słowa: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”. Na koniec nadszedł czas na podziękowania.

Dziękujemy także i tutaj wszystkim Uczestnikom za obecność na spotkaniach synodalnych, za wspólną modlitwę, za uczenie się słuchania siebie nawzajem, za odwagę w odpowiadaniu na pytania i dyskusje na trudne tematy, za rodzinną atmosferę, za przygotowaną salkę i stoliki udekorowane kwiatami i świeczkami, za herbatę i ciastka, za pisane protokoły ze wszystkich spotkań, dzięki którym nic nie umknęło, i za kiełkujący pomysł spotkań posynodalnych. Mamy nadzieję, że te siedem to dopiero początek...

Bądź Panie uwielbiony za wszystko!


Zdjęcia

Pielgrzymka do Rzymu

Bp Piotr Przyborek u nas

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
38 0.066288948059082