CHRZEST
Zapisy dzieci do chrztu w biurze parafialnym.
Niezbędne dokumenty:
- Formularz z danymi do pobrania
- wyciąg aktu urodzenia dziecka z USC,
- dane o rodzicach chrzestnych, zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary,
- karteczki z odbytej spowiedzi rodziców dziecka i rodziców chrzestnych.
Chrzestnym może być ten, kto:
- jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje,
- ukończył 16 lat,
- jest wierzącym i praktykującym katolikiem, bierzmowanym oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić,
- jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej,
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
Katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych odbywa się w dzień poprzedzający chrzest po wcześniejszym umówieniu się.
BIERZMOWANIE
Decyzją ks. arcybiskupa z dn. 10.09.2018 r. uroczystość sakramentu bierzmowania w naszej parafii będzie miała miejsce co dwa lata i będzie obejmować dwa roczniki: klasę I szkoły średniej oraz klasę VIII. Formacja odbywa się według ustalonego przez prowadzącego kapłana harmonogramu spotkań. Ważnym punktem przygotowań są również spotkania z rodzicami. Dorośli, którzy chcieliby przygotować się i przystąpić do tego sakramentu zgłaszają się do księdza proboszcza w dowolnym czasie.
I KOMUNIA ŚWIĘTA
Przygotowanie obejmuje dzieci klas trzecich szkoły podstawowej mieszkających na terenie naszej parafii niezależnie od szkoły, do której dziecko uczęszcza. Ważnym punktem przygotowań są również spotkania z rodzicami. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą regularnie w niedzielnej Mszy św. (najlepiej o godz. 12.00). Uroczystość I Komuni Świętej planowana jest w dn. 12 maja 2024 r.
SAKRAMENT POKUTY
Do spowiedzi św. można przystąpić ok. 15 minut przed Mszą św. zarówno w niedziele jak i w dni powszednie.
NAMASZCZENIE CHORYCH
Sakrament Namaszczenia Chorych można przyjąć zawsze w razie potrzeby (zły stan zdrowia, ciężka choroba, czy zagrożenie życia). Nie należy czekać na ostatnią chwilę.
Sakramentu spowiedzi i Komunii świętej (a także jeśli potrzeba namaszczenia chorych) udziela się w każdy I piątek miesiąca podczas odwiedzin kapłana w domu chorego.
Należy wtedy przygotować:
1. Stolik nakryty białym obrusem lub inne godne miejsce na Najświętszy Sakrament.
2. Krzyżyk i dwie świece, które zapala się po przyjściu kapłana.
3. Uczestniczyć wraz z chorym w obrzędzie sakramentu (oczywiście poza spowiedzią). W nagłych wypadkach sakramentu namaszczenia udzielamy natychmiast po zgłoszeniu.
MAŁŻEŃSTWO
Bezpośrednie przygotowanie narzeczonych do ślubu obejmuje:
1. Spisanie protokołu w biurze parafialnym.
Proponujemy uczynienie tego co najmniej 2,5 miesiąca przed ślubem. W tej sprawie należy skontaktować się z biurem parafialnym, by ustalić termin. Do spisania protokołu potrzebne są: akt chrztu narzeczonych(z datą wydania nie starszą niż 3 miesiące) i dowód osobisty.
2. Spotkania z nauczycielem naturalnego planowania rodziny.
Chodzi o trzy spotkania, na których para poznaje nowoczesne metody naturalnego planowania rodziny. Metody naturalne mylnie kojarzone są jedynie z kalendarzykiem małżeńskim i choćby z tego powodu widać jak bardzo potrzebne są rozmowy z narzeczonymi.
W spotkaniach powinni uczestniczyć oboje narzeczeni!!!
3. Spotkania dla narzeczonych (tzw. kurs przedmałżeński).