Zapraszamy na spotkania wspólnoty NewPastoral, na której podejmowane są istotne sprawy i tematy przedstawiane przez postaci świata kultury, mediów i sportu, którzy opowiadają o swoich przeżyciach i podejmują konkretne problemy. Po filmie uczestnicy spotkania biorą udział w dyskusji i odpowiadają na konkretne pytania w oparciu o fragment Pisma św.
i własne doświadczenie. Zapraszamy młodzież, studentów, osoby zaangażowane w życie parafialne, ale także tych, którzy są zdystansowani od wspólnoty Kościoła, mają swoje problemy, zranienia, oraz tych, którzy na nowo chcą rozsmakować się w wierze i popatrzeć na różne kwestie. Spotkania odbywać się będą w czwartki o godz. 19.00 na plebanii.
Najbliższe terminy spotkań NewPastoral:
06.06. - 20.06.
O PROJEKCIE SŁÓW KILKA...
Inicjatorem NewPastoral jest polski ksiądz pracujący we Francji. „Pierwsze 300 lat chrześcijaństwa to właśnie taki obraz. Ludzie spotykali się w domach. Być może powrót do tego doświadczenia mógłby się stać drogą do odnowy Kościoła”. To działa!
Powrót do źródeł
Wizję NewPastoral znajdziemy w Biblii, a dokładniej w 18. rozdziale Ewangelii według św. Mateusza: „Tam, gdzie dwaj lub trzej zbierają się w moje imię, jestem pośród nich” (Mt 18, 20). Chcemy, by było to powszechne doświadczenie w Kościele. – mówi założyciel NewPastoral, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś. – Pierwsze 300 lat chrześcijaństwa to właśnie taki obraz. Być może powrót do tego doświadczenia mógłby się stać drogą do odnowy Kościoła – dodaje ks. Brzyś.
Inicjatywa, prócz Polski, działa także we Francji, a pomyślana jest również jako wsparcie dla ogółu zagranicznej Polonii.
Jak to działa? Kogo obejrzymy na spotkaniu?
Janek Mela, mówiący, że cierpienie samo w sobie jest po nic, Robert „Litza” Friedrich, wspominający swoje pierwsze spotkanie z Jezusem, którego mógł wręcz dotknąć, Eleni, której 17-letnia córka została zamordowana przez swojego chłopaka i która stwierdza, że każdemu trzeba przebaczyć…
Takie świadectwa mogą być przyczynkiem do rozmowy, otwarcia się, wzrostu, wejścia na ścieżkę zmiany swojego życia. A to tylko niektóre z osób biorących udział w projekcie. Filmy z ich wypowiedziami są głównymi materiałami, na których opiera się spotkanie grupy w ramach NewPastoral.
W praktyce
Jak mówi administrator NewPastoral w parafii Nieciecza Renata Górska, grupy są zróżnicowane wiekowo, a bardzo budująca jest obecność grup młodzieżowych. Na początku były delikatne obawy czy projekt się przyjmie, ale szybko okazało się, że zapraszanie sąsiadów na takie spotkanie to dobry pomysł i że nie ma się czego bać.
Ludzka rozmowa
Rewelacyjne jest to, że dostajemy gotowe materiały. Po naszej stronie pozostaje odpowiedź na pytanie: czy jestem otwarty? Czy chcę doświadczyć czegoś więcej w relacji z Panem Bogiem i to w zwykłych domowych warunkach, bez zadęcia, wśród zwykłych ludzi, których znam na co dzień? – mówi Renata Górska.
Jak tłumaczy, spotkanie zawsze zaczyna się od zwyczajnej ludzkiej rozmowy np. o problemach w pracy, jakichś zmartwieniach i radościach, potem uruchamiany jest film, a po nim pojawiają się pytania przewidziane na dane spotkanie. Wszystko dzieje się w swobodnej atmosferze i nikt nie jest do niczego zmuszony.
„Piękne jest to, że nie trzeba być głęboko wierzącym, nie trzeba być praktykującym, można być obrażonym na Kościół, na księży i przyjść na spotkanie, porozmawiać z ludźmi, niekoniecznie w kościele” – podsumowuje Renata Górska.